Portrét je o setkávání s lidmi a proto patří tato fotografická disciplína k mým nejoblíbenějším. Za léta mé praxe mi stály před objektivem stovky známých osobností, i těch, jejichž jména si už ani nepamatuji…

Velice rád vzpomínám fotografování Miloše Kopeckého, proložené popíjením skvělé whisky. Pro mne, tehdy jako začínajícího fotografa to byla mimořádná příležitost. A k mému velkému překvapení se fotografie objevily nejen uvnitř ale i na obálce jeho autobiografie.

Nestává se mi ani běžně, aby se mi portrétovaná osoba tahala s těžkým kufrem se světly. Tím méně po schodech Černínského paláce. Nejen v tom bylo fotografování předsedy KDU-ČSL a v daný okamžik ministra zahraničí Cyril Svobody mimořádné.  

Vybavují se mi také první slova textaře, spisovatele, esejisty a novináře Michala Horáčka, která pronesl ve dveřích ateliéru: „Nemám moc času, doufám, že to nebude trvat příliš dlouho.“  Nakonec z toho byly dvě, možná tři příjemně strávené hodiny…

Kardiochirurga a přednostu kardiocentra IKEMu prof. MUDr. Jana Pirka DrSc. jsem za svou kariéru fotografoval při operaci, na kole, na chalupě s vnoučaty a nevím kde ještě. Vždy usměvavý a pozitivní člověk.

I českého dramatika, spisovatele a scenáristu Jana Jílka jsem fotografoval vícekrát. Naposledy během spolupráce na knížce, kterou měl ilustrovat kreslíř komiksů z časopisu Reflex Štěpán Mareš. Velkou ctí mi bylo, když mne o fotku svého tatínka požádala novinářka a moderátorka Michaela Jílková, která ji chtěla vystavit u jeho rakve. Říkala, že ji má nejradši.

Samostatnou kapitolu tvoří lidé ze showbusinessu. Je s nimi lehké pořízení, a tak nebylo složité režírovat scenáristku a režisérku Alici Nellis ani jejího kolegu Václava Marhoula. Když jsem se na něj poprvé podíval skrze hledáček, skoro jsem se lekl a řekl mu, že je hrozně podobný Tomu Hanksovi. S ledovým klidem mi odpověděl: „Já vím…“

Výjimkou v této branži je snad pouze herec Ondřej Vetchý, který mi po prvním stisku spouště srdečně poděkoval za mou trpělivost a chystal se odejít. V šoku mu říkám, že jsme ještě ani nezačali, a že to byla teprve zkouška nasvícení. Prý se nerad fotografuje, hrát před kamerou nějakou postavu mu nevadí, ale být před objektivem sám za sebe mu není příjemné…   

Skupina Etc patřila od studentských let k mým oblíbeným. Měl jsem proto velkou radost, že jsem diskografii mohl rozšířit i o portrét hlavního protagonisty, zpěváka a kytaristy Vladimíra Mišíka. Podobně jako Etc, zněly v mém studiu Wanastovi Vjecy tak hlasitě, až mě chodil soused umravnit. Po fotografování pro časopis Xantypa v Karlínském tunelu jsme se zastavili neplánovaně „na jedno“ a tak dodneška dlužím P.B.CH. padesát korun.

O koncertu Plastic People of The Universe během návštěvy Václava Havla v Bílém domě mi pro změnu vyprávěl držel Ceny Ferdinanda Peroutky, novinář, publicista a letitý komentátor moderátor Českého rozhlasu Jiří Ješ.

Sběratelku umění Medu Mládkovou jsem fotografoval v Muzeu Kampa, když měla zrovna nějaké problémy s očima. Požádala mne, zda bych ji nemohl fotit s brýlemi. A měla ještě jednu prosbu. Chtěla vyfotit u svého oblíbeného obrazu Rodinný portrét od Theodora Pištěka. Portrétovaným zpravidla velmi rád vyhovím.

Ale nemusí jít vždy pouze o známé osobnosti. Dlouho jsem se při práci nebavil tak, jako při focení studentů FAMU. Rád pracuji s mladými lidmi, protože vím, nakolik je jejich zápal pro věc a energie nakažlivá a inspirující.


Tak se jmenoval v pořadí čtvrtý kalendář z dílny grafického Studia Vlado, který jsem pro ně dělal. A po čtvrté opět z jiného soudku. Rozmanitost. To je to, co mi vyhovuje a baví. Opět nová výzva. Se vším všudy, co k takovému focení patří. Není to pouze o tom zmačknout spoušť, jak se řada klientů domnívá. To naštěstí to není případ tohoto studia, a proto s nimi rád pracuji. Stisk spouště je završením poměrně dlouhého a promyšleného procesu.


Několikrát v životě jsem měl to štěstí, že mě profese zavedla do míst, kam bych se s největší pravděpodobností jinak nikdy nepodíval. Mezi ta nezapomenutelná na prvním místě patří jednoznačně ty nejzapadlejší kouty naší planety. Ať to byla nádherná příroda Aljašky a Britské Kolumbie nebo neobydlené tropické ostrovy v Celebeském moři, vždy ve mně cesta zanechala ty nejsilnější a trvalé vzpomínky. Každopádně sichr je sichr. Výhradně na paměť nespoléhám a raději si dělám i obrazové zápisky…


Hrozně nerad se opakuji. Stereotypy mě ubíjí - obzvlášť při práci. Někdy to pravda nejde. Například u produktové fotografie, která má své zákonitosti. Těžko svítit láhev Mattoni nebo orosený půllitr plzeňského jinak, než si to žádají léty a praxí prověřená pravidla. Mnohem raději mám ale žánrovou rozmanitost. Koneckonců, důkazem je i mé portfolio. Několikrát mi bylo doporučováno, abych se soustředil na jeden žánr, jednu fotografickou disciplínu…


Sport a fotografie mají společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. Stejně jako v řadě sportovních disciplín i ve sportovní fotografii rozhodují o úspěchu nikoliv sekundy ale jejich pouhé zlomky. Podobně jako sportovec musí i úspěšný sportovní fotograf na sobě nejen tvrdě pracovat ale mít alespoň špetku talentu. A oba pak musí disponovat fantazií, předvídavostí, zkušenostmi a mnohdy mít na své straně i trochu toho štěstí. Jako jsem ho měl já během finále UEFA Super Cupu mezi londýnskou Chelsea a Bayernem Mnichov.


Cesta od nápadu k realizaci bývá občas předlouhá. Jako v tomto případě - první oťukávací schůzka v říjnu 2018, několik kol castingů počátkem roku 2019 a samotné focení v srpnu 2019. Dofocování plánované na konec února 2020 posunula jarní covidová opatření až na květen. Někdy se hold práce vleče, ale pokud stojí výsledek za to, nebyla to ztráta času...


Co má společného člen Klubu ligových kanonýrů a šestinásobný nejlepší střelec první české ligy David Lafata s houslistou České filharmonie Petrem Havlínem? Kromě náročného povolání oba ve volném čase holduji myslivosti. Toho si všimli ve studiu Vlado a rozhodli se je přivézt do prostředí jim do té doby nepoznaného - výrobních hal firmy Sellier & Bellot ve Vlašimi. A rovnou v jejich „montérkách“. Zdálo se mi to od počátku jako dobrej fór…


Od chvíle, kdy jsem jako přikovaný stal před obřími fotografiemi jednoho z nejznámějších portrétních fotografů Yousufa Karshe při jeho budapešťské výstavě, jsem věděl, kudy se bude ubírat má hlavní fotografická cesta. Portrétní fotografie je pro mne nejen nejvíce „sexy“ žánr ve fotografii ale i mimořádná příležitost k mnoha nezapomenutelným setkáním s více či méně známými lidmi. Například na den strávený fotografováním - prokládaným popíjením dobré whisky - u Miloše Kopeckého. A nebo fotografování Michala Horáčka. Jak naše setkání viděl on, popsal v úvodníku časopisu One - pro který jsem jeho portréty pořizoval - takto…


Tak zní název v pořadí šestého kalendáře pro Sellier & Bellot na rok 2018, který je okénkem do života mistryně Evropy, vítězky světového poháru a olympijské medailistky ve skeetu, slovenské reprezentantky Danky Bartekové. Díky jejímu nasazení, naprosté koncentraci a s jasným cílem dosáhnout co nejlepšího výsledku se mi s Dankou fotografovalo naprosto skvěle. Během jednoho dne focení ve studiu a tří na lokacích se opět potvrdilo, že podobné vlastnosti u profesionálních sportovců bývají zpravidla pravidlem...


Co mě vede k tomu, že místo nabírání energie a sil ve volných chvílích fotografuji krásné ženy a dívky, jsem do dnešního dne nepřišel. Co mě nutí namísto lenošení vzít znovu a znovu do ruky foťák jako v kterýkoliv jiný den? Zamyslím se a pokusím se na to přijít…